Jak uniknąć bezsenności na diecie nisko-węglowodanowej?
Czasami objawy bezsenności mogą być spowodowane stosowaniem diety nisko-węglowodanowej. Nie zawsze tak jest i zależy to od danej osoby, ale może się tak zdarzyć. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać poprzez zwiększenie obecności węglowodanów w diecie.
Należy zauważyć, że ogólnie rzecz biorąc, zaleca się stosowanie jak najbardziej zróżnicowanej diety. Ograniczenia mogą prowadzić do niedoborów podstawowych składników odżywczych, czego należy unikać. Mimo to w niektórych sytuacjach dieta nisko-węglowodanowa może być korzystna, choć zależy to w dużej mierze od konkretnego przypadku.
Dieta nisko węglowodanowa i tryptofan
Zmniejszenie spożycia węglowodanów umożliwia szybkie wejście w stan ketozy.
Wiele produktów spożywczych o wysokiej zawartości węglowodanów zawiera również tryptofan. Ten aminokwas służy jako prekursor niektórych hormonów i neuroprzekaźników związanych z dobrym samopoczuciem i odpoczynkiem, takich jak serotonina. Jest on również potrzebny do zapewnienia produkcji melatoniny.
Problem ten można jednak rozwiązać lub złagodzić poprzez suplementację tryptofanem lub samą melatoniną. Również poprzez włączenie niewielkiej ilości węglowodanów do wieczornego posiłku. W ten sposób można nie dopuścić do przerwania stanu ketozy i poprawić jakość snu. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania tych produktów w przypadku przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.
Zaburzenia równowagi elektrolitowej w diecie nisko-węglowodanowej
Innym problemem, który może pojawić się w wyniku stosowania diety nisko-węglowodanowej i wpłynąć na zdolność zasypiania, jest zaburzenie równowagi elektrolitowej. Ważne jest, aby zapewnić stałą obecność w diecie składników mineralnych, takich jak magnez. Wykazano, że pierwiastek ten jest niezbędny do utrzymania homeostazy w ośrodkowym układzie nerwowym. Niedobór może mieć negatywny wpływ na odpoczynek.
Jako rozwiązanie zaproponowano przyjmowanie zwiększonych ilości magnezu poprzez suplementację. Może to również stymulować regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, choć w tej ostatniej kwestii nadal brakuje solidnych dowodów w literaturze.
Dieta keto może również pomóc w poprawieniu jakości snu
Pomimo tego, co napisaliśmy, w niektórych przypadkach dieta nisko-węglowodanowa przyczynia się do poprawy jakości snu. Dzieje się tak, ponieważ poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi, co może zmniejszyć liczbę przypadków, w których osoby z cukrzycą lub problemami metabolicznymi wstają w środku nocy, aby się wysikać.
Dieta nisko-węglowodanowa może również stymulować syntezę GABA, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za relaksację na poziomie mózgu. Wysoka zawartość białka w diecie nisko-węglowodanowej ma tę szczególną cechę, ponieważ zwiększa wytwarzanie wielu z tych substancji w organizmie, co zmniejsza stan zapalny i ułatwia osiągnięcie homeostazy.