Czym jest Veganuary? Wypróbuj roślinną dietę!

Czym jest Veganuary? Wypróbuj roślinną dietę!

Veganuary to wyzwanie polegające na rezygnacji z mięsa i nabiału na czas trwania pierwszego miesiąca roku – nazwa to po prostu połączenie dwóch angielskich wyrazów: Vegan i January (styczeń). Celem zabawy jest wypróbowanie diety roślinnej na własnej skórze. To ciekawy eksperyment, który pozwala nam zobaczyć jak wygląda weganizm od kuchni. Warto wziąć udział w wyzwaniu, ponieważ może się okazać, że dzięki temu odkryjemy idealny dla nas sposób odżywiania.

Zalety weganizmu

Chociaż na niewtajemniczonych rezygnacja z nabiału i mięsa robi spore wrażenie, to dieta wegańska zyskuje coraz więcej zwolenników. Szacuje się, że w Europie przez ostatnie cztery lata ilość wegan zwiększyła się dwukrotnie. Nic dziwnego, bo dieta roślinna może być pyszna
i zróżnicowana. Do największych zalet weganizmu zaliczamy:

  • Mniejsze zużycie wody i prądu – do wyprodukowania żywności pochodzenia roślinnego, potrzeba znacznie mniej cennych surowców. To ogromny plus dla osób zainteresowanych ekologią.
  • Czynniki zdrowotne – dieta wegańska opiera się na warzywach i owocach, które zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Dodatkowo wykluczenie mięsa i nabiału, znacząco zmniejsza ilość przyjmowanego w tłuszczach trans cholesterolu LDL. Oczywiście dietę roślinną także należy odpowiednio zbilansować, najlepiej udać się w tym celu do dietetyka.
  • Czynniki etyczne – wiele osób uważa, że zwierzęta nie powinny być wykorzystywane do produkcji pożywienia czy odzieży. Tacy ludzie przechodzą na weganizm, żeby żyć w zgodzie z własnym sumieniem.
  • Właściwości odchudzające – sporo z nas szuka sposobu na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Diet odchudzających, które możemy wypróbować, jest naprawdę mnóstwo, jednak badania opublikowane w 2015 r. na łamach Journal of General Internal Medicine jednoznacznie pokazują, że dieta wegańska daje najlepsze rezultaty.

Wszystkim osobom, które chciałyby wypróbować dietę roślinną, polecamy zapoznanie się z ofertą wegańskich produktów K-take-it-veggie od sieci supermarketów Kaufland: https://www.kaufland.pl/oferta/veganuary.html. Linia produktów obejmuje między innymi: tofu, kotleciki, falafel czy napoje roślinne!

Wegańskie przepisy

Chociaż dieta roślinna wyklucza kilka grup produktów, to zdecydowanie nie jest monotonna. Weganizm zaskakuje różnorodnością i kreatywnością. Przepisy, które szczególnie polecamy wypróbować, to:

  • rolki bakłażanowe z nadzieniem
  • nadziewane pieczarki z aioli
  • wegańska szakszuka z tofu i awokado
  • wegańska zupa pho z pikantnym tofu

Te wykwintne receptury z pewnością zachwycą Cię smakiem!