Dieta niskobiałkowa sposobem na zdrowe życie

Dieta niskobiałkowa sposobem na zdrowe życie

Badania amerykańskich i włoskich naukowców dowodzą, że zbyt duże ilości białka w naszych jadłospisach mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Dieta bogata w białka zwierzęce (mięso, mleko, sery) powoduje czterokrotne zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów oraz większą podatność na cukrzycę. Szczególnie dotyczy to osób w średnim wieku  oraz tych, którzy przekroczyli sześćdziesiąty piąty rok życia. Dlatego dieta niskobiałkowa okazuje się dobrym rozwiązaniem.

Mięso  – jeść czy nie jeść?

Pytanie jest ważne, zwłaszcza w kontekście popularności diet, które opierają się głównie na białkach zwierzęcych (dieta Atkinsa, dieta Paleo). Naukowcy podkreślają, że takie diety, owszem, pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, ale niestety mogą  przy okazji rujnować zdrowie.

Osoby w średnim wieku i starsze potrzebują zdecydowanie mniej białka zwierzęcego niż ludzie młodzi, jednak normą jest dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większe spożywanie białka względem potrzeb organizmu. Przyjmuje się, że optymalne byłoby konsumowanie około 0,8 g białka na kilogram masy ciała dziennie. Przy czym, zdecydowanie bardziej korzystne dla zdrowia osób w średnim wielu jest białko pochodzenia roślinnego, czyli z orzechów, nasion czy roślin strączkowych i właśnie to białko powinno przeważać w diecie starszych osób.

Pozytywne przykłady diet niskobiałkowych

Wierzyć naukowcom czy nie? Na to pytanie już każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Jednak coś jest na rzeczy, o czym świadczy długowieczność ludzi żyjących w Molochio, małej mieścinie na południu Włoch. Podstawą ich diety są figi i fasola, natomiast mięso pojawia się niezwykle rzadko na stołach. A i w naszym kraju jeszcze kilka lat temu furorę robił Dziarski Dziadek, czyli pan Antoni Huczyński, który po przekroczeniu 90 lat nadal cieszy łsię całkiem dobrą kondycją i zdrowiem. Jego sekretem na długowieczność była natomiast dieta niskobiałkowa oraz ćwiczenia i dobry humor. Może więc warto trochę ograniczyć spożywanie mięsa, aby jak najdłużej korzystać z uroków życia.

1 thoughts on “Dieta niskobiałkowa sposobem na zdrowe życie

  1. Czy taka dieta nada się dla osób regularnie uprawiających sport? Obawiam się o niedobory białka.

Comments are closed.