Powody, aby dodawać zioła i przyprawy do swoich potraw
Dodają witaminy do przepisów
Te drobne składniki, nawet użyte w maleńkich proporcjach, nie tylko poprawiają smak i kolor potraw, ale mogą też dodać dobrych składników odżywczych, gdyż wiele ziół i przypraw może dostarczyć cennych dla organizmu witamin. Na przykład z pietruszki możemy uzyskać witaminę C, a z kolendry i bazylii czy papryki – znaczne ilości witaminy A i karotenów.
Źródło antyoksydantów
Oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia i goździki są sklasyfikowane jako aromatyczne rośliny i przyprawy o największej mocy antyoksydacyjnej, ponieważ skupiają nie tylko antyoksydacyjne składniki odżywcze, takie jak witamina C i witamina A, ale także związki fenolowe, które neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych w organizmie.
Z drugiej strony wykazano, że oregano i rozmaryn sprzyjają konserwacji żywności ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy, więc nie tylko ich spożycie przynosi korzyści dla organizmu, ale możemy również przedłużyć okres przydatności do spożycia naszych potraw lub innych produktów spożywczych, stosując zioła i przyprawy jako składniki.
Oferują one ważne minerały
Oprócz tego, że są źródłem witamin i przeciwutleniaczy, większość ziół i przypraw zawiera ważne dla zdrowia organizmu minerały, takie jak potas, wapń, magnez i żelazo. I tak tymianek dostarcza żelaza, liście laurowe wapnia, estragon potasu, a pieprz wapnia i potasu jednocześnie. Tak więc zioła i przyprawy pomagają również zapobiegać niedoborom żywieniowym w organizmie.
Poprawa odpowiedzi metabolicznej na posiłki
W badaniach stwierdzono, że obecność ziół i przypraw w potrawach zmniejsza odpowiedź insulinową i podwyższenie poziomu trójglicerydów po posiłku wysokotłuszczowym. Cynamon jest również znany z tego, że pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi i może być pomocny w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, jak wykazały niektóre badania. Dlatego zioła i przyprawy mogą uczynić potrawy zdrowszymi, nie tylko poprzez dodanie składników odżywczych i przeciwutleniaczy, ale także poprzez poprawę reakcji metabolicznej organizmu po ich spożyciu.
Pomagają spalić więcej kalorii
Niektóre przyprawy mają działanie termogeniczne, czyli mają zdolność do stymulowania wzrostu temperatury ciała, co wiąże się z większym wydatkiem kalorii przez organizm w celu utrzymania stabilnej temperatury. Wśród przypraw, które posiadają tę cechę, znajdują się m.in. pieprz i curry.
Pomagają zmniejszyć spożycie soli
Dla osób z nadciśnieniem, problemami z nerkami lub układem krążenia, ograniczenie spożycia soli lub sodu jest priorytetem, a dodatek przypraw, ziół i przypraw może pomóc, wzmacniając smak potraw bez konieczności stosowania soli kuchennej.
Większość ziół i przypraw nie skupia sodu ani dodatków, jest za to źródłem potasu, magnezu i innych minerałów, które przeciwdziałają wpływowi sodu na organizm.
Jak wykorzystać zioła w kuchni? Kontynuuj czytanie i dowiedz się więcej: https://www.keto.pl/popularne-wlasciwosci-lecznicze-ziol-jak-wykorzystac-je-w-kuchni/