Semiwegetarianizm, dieta ograniczająca mięso

Semiwegetarianizm, dieta ograniczająca mięso

Zmiana sposobu odżywiania i przejście na dietę bezmięsną nie jest łatwa. Rozwiązaniem może być semiwegetarianizm. Ten model żywienia zakładający częściowe wykluczenie mięsa, stanowiący pośrednią formę wegetarianizmu, jest łatwiejszy do wprowadzenia.

Na czym polega semiwegetarianizm?

Semiwegetarianizm to dieta polegająca na częściowej rezygnacji z mięsa. Ten sposób odżywiania jest coraz bardziej popularny pośród osób prowadzących zdrowy styl życia. Częściowe wykluczenie mięsa (zazwyczaj czerwonego) i spożywanie w ograniczonej ilości mięsa białego przynosi szereg korzyści zdrowotnych m.in. mniejszy poziom cholesterolu.

W tym modelu około 50 procent składników pokarmowych to warzywa i owoce dostarczające witamin i składników mineralnych oraz pokarmy odzwierzęce takie jak: jaja, miód, mleko i przetwory mleczne. Mięso stanowi niewielki dodatek, jednak jego obecność nie jest wykluczona.

Semiwegetarianizm – odmiany

Pollowegetarianizm (pollotarianizm) – odmiana semiwegetarianizmu zakładająca całkowitą eliminację czerwonego mięsa z jadłospisu. W tym sposobie odżywiania dopuszczalny jest drób oraz ryby.

Fleksitarianizm (flexible, elastyczny weganizm) – to kolejna odmiana semiwegetarianizmu polegająca na okazjonalnym spożywaniu mięsa drobiowego i ryb. Ten model odżywiania ma wielu zwolenników pośród ludzi prowadzących zdrowy tryb życia. Polecany jest osobom cierpiącym na choroby cywilizacyjne m.in. na otyłość, nadciśnienie czy cukrzycę. Pomaga w zrzuceniu nadmiernych kilogramów i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Korzystnie wpływa na stan zdrowia, a jednocześnie nie jest tak rygorystyczny, jak klasyczna dieta wegetariańska.

Peskatarianizm (pescetarianizm) – ta metoda odżywiania dopuszcza spożywanie ryb przy jednoczesnej eliminacji białego i czerwonego mięsa. Odpowiednio zbilansowana dieta uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Ryby są naturalnym źródłem kwasów omega-3 i białka, składników, które w naturalny sposób obniżają ciśnienie krwi, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia ataków serca i choroby wieńcowej.

Semiwegetarianizm, zdrowy sposób odżywiania

Dieta ograniczająca (pół-wegetarianizm) to doskonały model odżywiania dla osób chcących przejść na dietę bezmięsną oraz dla tych pragnących poprawić stan swojego zdrowia. Semiwegetarianizm minimalizuje, ale nie eliminuje całkowicie spożycia mięsa. Może być stanem przejściowym w drodze do wegetarianizmu lub weganizmu. Należy tylko pamiętać, aby dobrze skomponować jadłospis i zapewnić sobie wszystkie substancje odżywcze (białko, witaminy, składniki mineralne), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania zdrowia.